GÜNCEL ASAYİŞ/TRAFİK EKONOMİ SAĞLIK SİYASET SPOR YAŞAM YEREL HANIMLAR ÖZEL
Yazarlardan

Demokrasi tutkumuzun meşalesi

16 Ağustos 2012, 14:27

Yazarlardan


 Yazı ile başlar medeniyet, yazı ile gelişir düşünce ve insanlık kültürel birikimini kuşaklarca aktarmayı öğrenir.
      İnsan yazı ile insan olur. Düşündüğünün ayırdına yazı ile varır. Düşünen insanlar birey olur ve o bireyler demokrasiyi yaratır.
      Demokrasi şehirlerde çiçek açar ilkin. O yüzden bir şehir kültürüdür.Şehirliliktir. 
      Demokrasi bireydir, düşüncedir, bireysel düşüncedir. 
      Şehirlerde boy veren ve demokrasiyi yaratan düşünen bireyin sesi de yerel basındır. 
      Bu nedenle yerel basın demokrasinin mayasıdır, olmazsa olmazıdır, bireyin, bireyselliğin yerelliğin teminatıdır yerel basın.
      Birey bireysellik ve yerellik olmazsa demokrasi olmaz, bu nedenle demokrasinin teminatıdır bir anlamda yerel basın.
      Yerellikten ulusala ve evrensele doğru uzanan bireyliğe uyanmış medeniyet bilinci her gün taşrada insanların ellerinde dolaşan, imkansızlıklarla ve sıkıntılarla yaşama uyanan gazete sayfalarında var oldukça, mümkün olur, bilinçle, onurla, insanca yaşamak.
      
      ***
      
      Yerel basının sinip susmasıyla çalar ölüm çanları demokrasinin, özgürlüğün ve bireyliğin. 
      Taşra gazetelerinden gülümseyen farklılığın hayat dolu renkleri çekilip gittiğinde sabahımızdan, çayımızdan, sohbetimizden, masamızdan bilin ki gelmekte olan gri, tatsız ve acımtrak bir zorbalıktır adını nasıl koyarsanız koyun.
      Özgürlük nadide bir çiçek gibi titrerken bir taşra gazetesinin bin bir emekle hazırlanmış yapraklarında her gün, geçip gitseler de insanlar yanı başından farkında olmadan, nefes almaktadır şehir, insanlar hala insanca yaşayabilmektedir ve daha iyisini ümit etmek için bir neden vardır.
      Solup küsen çiçekler gibi, heba olan emekler ve unutulan gelenekler gibi sessizce aramızdan çekilen her yerel gazeteyle ölür demokrasimiz bireyliğimiz insanlığımız ve yerelliğimiz farkında olmadan.
      Kapanan,kısılan,satılan her yerel gazete ile yiten geleneğidir,özgünlüğüdür ve karakteridir şehrin ve o şehrin insanlarının.
      
      ***
      Bu nedenle yerel gazeteye sahip çıkmak,kendi sesine sahip çıkmaktır, Yerel gazete okumak birey olmak, demokrasiyi var eden o bireysel seslerden bir ses olmayı sürdürmektir.
      Kendi seslerini umarsızca tüketmiş, yitirmiş topluluklar suflörlere emanet ederler kaderlerini. Yerel basın susunca, yerel düşünce susar ve başkaları düşünür şehrin sahiplerinin yerine, sonra başkaları hükmeder. Kendi sesi olan bir yerelden yabancı seslerle yankılanan boş bir karakter enkazına dönüşür yerel basınını yitiren şehir.
      O nedenle yaşatılmalıdır yerel basın, her sabah göz ucuyla da olsa selamlanmalıdır bize ait olan özgürlüğü yerel gazetemizin satırlarında.
      Cumhuriyetin yetiştirdiği özgür bireyler olarak yerel gazetemizi kendi tarzımızın bir onur nişanesi, demokrasi tutkumuzun bir meşalesi şeklinde yaşatmak, okumak, okutmak bu şehrin insanları olan bizlerin en ciddi vazifelerinden biridir..
      O nedenle yaşatılmalıdır yerel basın, her sabah göz ucuyla da olsa selamlamalıdır bize ait olan özgürlüğü yerel gazetemizin satırlarında.

 

 

İSMAİL SÖNMEZ

Bu haber 7626 defa okunmuştur.Paylaşİsmail KABAKDERE İsmail KABAKDERE
Bayram İkramı
İlkay yorulmaz İlkay yorulmaz
DÜRÜST OLMAYANLARA KİMLER İNANIR
Recai AKILLI Recai AKILLI
EN ZOR ZANAAT
Şükran ÜST Şükran ÜST
KÜLTÜR EMPERYALİZMİ YAPANLARIN KARŞISINA HEP BERABER DURALIM
Yazarlardan Yazarlardan
Demokrasi tutkumuzun meşalesi

Nöbetçi Eczaneler


FACEBOOK'TA BEĞEN

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Osmancık Nethaber
Copyright © Telif Hakları Osmancık Nethaber'e Aittir-Osmancık/Çorum