GÜNCEL ASAYİŞ/TRAFİK EKONOMİ SAĞLIK SİYASET SPOR YAŞAM YEREL HANIMLAR ÖZEL
Dört Yıl Önce Geldiği Osmancık'ı UnutamamışTarih 10 Mart 2013, 18:28 Editör: Editör Editör

Dört Yıl Önce Geldiği Osmancık'ı Unutamamış

Dört yıl önce geldiği Osmancık’ı unutamayan, Nedim Bayram’ın kendi kaleminden Osmancık anısı.

 

“Bir Yol(culuk) Hikayesi,” OSMANCIK

İçinden nehir geçen kentlere doğa daha cömert davranmıştır. Yeter ki o potansiyeli güzelleştirip, hayata geçirebilecek ufku geniş yöneticileri olsun. Bir defa gezme fırsatı bulduğum Osmancık ta o güzel şirin yerlerden biri. Kalesi, köprüsü, hatta asma köprüsü ile kendisine ziyaretçileri çekecek tarihi eserlere sahip bir yer.

İçinden nehir geçen şehirleri hep sevmişimdir. Bu şehirlerin doğa tarafından ödüllendirildiğini düşünürüm. Nehir akarken içinden geçtiği şehre bir hareket, bir enerji verir. Buralarda hayat durağan değildir. Nehir bereketini getirirken, peşinden de yoksulluğu sürükleyip götürür.

 İlçenizi gidip görmeden önce içinden koca bir nehrin geçtiğini öğrenmiştim. Neyle nasıl bir manzarayla karşılaşacağımı -gördüğüm fotoğrafların da sayesinde- az çok tahmin etmekle birlikte içimde seveceğime dair hisler de oldukça kuvvetliydi.

Osmancık’a  geldiğimde Nisan sonları, günlük güneşlik sıcak bir gündü. İstanbul yolundan şehir merkezine inerken gördüğüm uçak hoş bir sürpriz oldu, şehir meydanına yakın bir yerde arabadan indiğimde ise çok daha  hoş bir sürpriz ile karşılaştım. Saat kulesi! Birçok şehirde olmayan saat kulesi burada bu şirin ilçede vardı. Daha ilk adımda şehrinize içim ısınıvermişti. Saat kulelerinin bulundukları şehre  ayrı bir anlam kattıklarını düşünmüşümdür, onlar yaşayan bir tarihtir. O şehirler de zaman sanki daha kıymetlidir. Zamanın akıp gittiği, insanlara yıllar öncesinde olduğu  gibi ölçülüp duyurulmakla kalmıyor aynı zamanda şehrin mimarisine ayrı bir güzellik katıyordu. Çalışmadığını görünce keşke tamir edilip can bulsa diye düşündüm. Eski eserleri koruyup kollamak, geçmişte olduğu gibi faal halde tutmak bizim üzerimize bir borçtur. Binbir zahmet ve yoklukla o eserleri  inşa edenlere vefa borcumuzu başka nasıl gösterebiliriz ki?

Sabah çorbasını içtikten sonra, Osmancık’ı gelip görmeye karar vermekle çok iyi yaptığımı düşünerek şehrinizin caddelerini sokaklarını dolaşmaya başladım. Nehir kenarındaki çay bahçesinde çayımı  yudumlarken geziye nerden başlayacağımı da kararlaştırmıştım. Şehrin simgelerinden olan tarihi köprü sol tarafımda olanca heybeti ve güzelliğiyle duruyordu. Kalenin hemen dibinden başlayan köprünün tarihçesini okuduktan sonra köprüyü adımlamaya başladım. Böyle güzel ve tarihi eserleri n yapılış amaçlarından başka bir faydaları daha bulunmaktadır, o da günümüz insanlarına  mimari yönden güzel ve estetik birer örnek olmalarıdır. Kızılırmak bakanlara ürküntü vererek  köprü ayaklarını yalayarak akıp gitmekteydi. Tam ortada durup,  şehri, kale’yi ve asma köprüyü seyrettim, fotoğraflarını çektim.  Çok güzel bir yerleşim yeri olduğuna iyice kanaat getirdim.  Köprünün sonuna vardığımda mil ve toprakla kapanan köprü gözlerinin neden açılıp temizlenmediğini  kendi kendime sordum.

Karşı kıyıdaki çay bahçeleri ve parklar henüz canlanmamıştı ama yaz akşamları buralarda oturup çay içmek suyun sesi ile az çok bir huzur bulmak insana keyif verir diye düşündüm. Tekrar geri dönüp köprüden karşıya geçtim. Bir de asma köprüden geçip tarihi köprüye bakacaktım. Asma köprüde yürümek oldukça eğlenceli geldi. Tam ortada durup  köprüye ve solunda yükselen kaleye bakınca  ne kadar heybetli bir görüntüsü vardı. Bir de  köprünün sağ tarafındaki gözlerin de açılıp temizlenmiş olduğunu hayal ettim de… Her şey tarihte olduğu ihtişama bürünüverdi. Tarihi köprünün  tüm güzelliğini ve heybetini eski fotoğraflarında  görmek mümkün.

Koyunbaba türbesini sorduğum dede o unutmaya başladığımız sıcaklık ve ilgiyle yolu tarif etti. Hani neredeyse kolumdan tutup kendisi götürecekti. Sabah geldiğim caddeyi takip ederek İstanbul yoluna çıktım tam kavşağa gelince savaş uçağının oraya konulma sebebini öğrendim.  Sabah hızlı geçince ve son anda fark edince okuyamamıştım.  Osmancık, nitelikli adam yetiştirme geleneğini tarihte olduğu gibi devam ettiriyordu...  Kavşaktan karşıya geçip Koyunbaba türbesine doğru yürüdüm.  Yolları henüz yapılmamış olduğundan gelen geçen arabaların rüzgarı olanca tozu insanın üstüne başına savuruyordu. Aradan  4 sene geçti  yolları yapılıp artık toz falan kalmamıştır. Koyun baba türbesi olanca sadeliği içinde muhteşemdi. O küçük tepedeki manevi  hava ile şehrin manzarasını seyretmek ayrı bir huzur vermişti.

Osmancık bir nimetler deryası içinde yüzüyor. Birçok şehirde olmayan nimetleri Rabbim buraya bolca ihsan etmiş. İki büyük nimet; İstanbul yolu ve Kızılırmak şehri ikiye bölerek menzillerine doğru akıp giderken birçok nimeti de beraberlerinde getirip bereket saçıyor. Köprü ve Kale etrafında yapılacak güzelleştirme ve arkeolojik çalışmalarla ziyaretçi sayısında önemli artışlar sağlanabilir. İstanbul asfaltı kenarı semaver ve leblebi satan işyerleri ile doluydu. Bunların bile şehir ekonomisine katkısı sanırım azımsanmayacak ölçüdedir.  Osmancık denilince nereye gitseniz Pirinci akla gelir.  Hepsi başlı başına Osmancık için bir artı değer.

Ben, bu şehri çok sevdim.  Benden daha çok seven Osmancıklıların bilgi beceri ve deneyimlerini ortaya koyarak üretecekleri fikir ve projelerle Osmancık bulunduğu  konumdan çok daha ileriye doğru bir atılım yapacaktır.

Sınırlı bir zaman diliminde gezip görebildiğimden daha fazlası, eminim daha bilmediğim nice güzellikleri vardır. Osmancıklılara güzelleştirilip tanıtılması, bizlere de ziyaret edip daha fazla insana anlatılması düşüyor.

Aradan 4 yıl geçtikten sonra,  sanırım, bana şehri bir daha ziyaret etme fırsatı doğdu. Olumlu ve güzel gelişmelerle karşılaşma umudu ile doluyum…


  |  Bu haber 11386 defa okunmuştur.

Paylaş

Okuyucu Mektubu  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Yöneticilerimizi Yönlendirelim, İhtiyaçlarımızı Görelim

Yöneticilerimizi Yönlendirelim, İhtiyaçlarımızı Görelim Birileri bulundukları çevrenin kalkınmasına veya bilinçlenmesine, bilgilenmesini görev bilir. Fikirleri ile kamuoyu...

Vatandaştan Belediyeye Dilekçe

Vatandaştan Belediyeye Dilekçe Defalarca şifahen belediyeye ilettikleri isteklerine cevap alamayan bir grup vatandaş seslerini bizim aracılığımızl...

BÜYÜK OSMANCIK DEPREMİNDE ÖLEN BABASININ FOTOĞRAFINI ARIYOR

BÜYÜK OSMANCIK DEPREMİNDE ÖLEN BABASININ FOTOĞRAFINI ARIYOR Büyük Osmancık depreminde 6 aylık bebekken babası ölen, Osmancıklı Özcan Aysoy, simasını dahi bilmediği babasına ai...
İsmail KABAKDERE İsmail KABAKDERE
Bayram İkramı
İlkay yorulmaz İlkay yorulmaz
DÜRÜST OLMAYANLARA KİMLER İNANIR
Recai AKILLI Recai AKILLI
EN ZOR ZANAAT
Şükran ÜST Şükran ÜST
KÜLTÜR EMPERYALİZMİ YAPANLARIN KARŞISINA HEP BERABER DURALIM
Yazarlardan Yazarlardan
Demokrasi tutkumuzun meşalesi

Nöbetçi Eczaneler


FACEBOOK'TA BEĞEN

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Osmancık Nethaber
Copyright © Telif Hakları Osmancık Nethaber'e Aittir-Osmancık/Çorum