GÜNCEL ASAYİŞ/TRAFİK EKONOMİ SAĞLIK SİYASET SPOR YAŞAM YEREL HANIMLAR ÖZEL
Suları Kesilen Arazi Sahipleri Yetkililerden Yardım BekliyorTarih 31 Temmuz 2017, 02:50 Editör: Editör Editör

Suları Kesilen Arazi Sahipleri Yetkililerden Yardım Bekliyor

Çorum’un Osmancık ilçesi Dereboğazı bağları sakinleri, bölgeye yapılan baraj nedeniyle bağlara gelen suyun kesildiğini, bu yüzden sebze bahçelerinin ve meyve ağaçlarının kuruduğunu iddia ederek yetkililerden yardım istediler.

Bağ sahiplerinden Avni Dölcü, Dereboğazı mevkiine yapılan içme suyu barajından dolayı bağlara su sağlayan arkın zarar gördüğünü belirterek, “Bunca yıldır emek verip yetiştirdiğim meyvelerim kurumaya başlayıp, bu hale geldi. Yetkililerden bu bağlarımızı sulayabilmemiz için bir yardım bekliyor, bizleri bir çare bulmalarını istiyorum” şeklinde konuştu.

Su sorunun çözümü noktasında yetkililerden yardım beklediklerini dile getiren Mecit Uslu ise, “Bizim arazilerimize, bağlarımıza su sağlayan dere üzerine İçme suyu göletini buraya yaptılar. Bize de sulama projesinin olmadığını söyleyerek arazilerimizi sulayabileceğimiz bir su vermiyorlar. Barajın sadece içme suyu sağlayacak bir proje olduğundan dolayı biz arazi ve bağ sahipleri olarak çok mağduruz. Baraj inşaatı esnasında su sağlayan arklarımızı, bentlerimizi yıktılar, bunları da yeniden yapmıyorlar. Kendilerinin projelerinde böyle bir şeyin olmadığını söylüyorlar. Biz şu an ne yapacağımızı bilmiyoruz. Yetkililerden bizlere yardımcı olmalarını istiyoruz” dedi.

Uzun yıllar arazilerini dere üzerinde bulunan kanal vasıtasıyla suladıklarını ve içme suyu göleti yapıldığından dolayı kanalın kurumasıyla mağdur olduklarını dile getiren arazi sahibi Kamil Kara, “Bizim arazimize giden su kanalımız içme suyu göleti çalışmalarından dolayı kurudu. Yıllardır bu kanaldan giden su ile arazimizi suluyorduk. Suyumuz kesilince arazilerimiz susuz kaldı ve mağdur olduk” sözleriyle yaşadıkları sıkıntıyı dile getirdi.

Bağların suyunun kesilmesiyle yaklaşık 4 bin dönüm arazinin susuzluktan etkilendiğini dile getiren Mehmet Tekeci ise, yetkililerden su sorunun çözüme kavuşturulması noktasında yardım beklediklerini ifade etti.

Bağ sahiplerinden Mecit Uslu da, ırmaktan pompa aracılığıyla bağlara su verilmesini isteyerek, “Tek ümidimiz bu pompadan gelecek su da, malumunuz olduğu üzere yapılacak barajdan bizlere su verilmeyecek. Bizim arazilerimiz susuz kaldı” ifadelerini kullandı.


  |  Bu haber 582 defa okunmuştur.

Paylaş

Güncel  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Çorum’un ve Osmancık’ın Nüfusu Eriyor

Çorum’un ve Osmancık’ın Nüfusu Eriyor Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2017 yılı verilerine göre, Çorum’un nüfusu son 10 yılda 21.406 azaldı.

Seyir Halindeki Yolcu Otobüsü Yandı

Seyir Halindeki Yolcu Otobüsü Yandı Çorum’un Kargı ilçesinde seyir halindeki yolcu otobüsü alev aldı.

KPSS Merkezi Yerleştirme ve Sınavı 2018 Takvimi Belli Oldu

KPSS Merkezi Yerleştirme ve Sınavı 2018 Takvimi Belli Oldu Memur olma hayali kuran binlerce aday bu sorunun cevabını merak ediyor.

Bataklığa Saplanan İnek Kepçe Yardımıyla Kurtarıldı

Bataklığa Saplanan İnek Kepçe Yardımıyla Kurtarıldı Çorum’un Osmancık ilçesinde otlatılmak için götürüldüğü baraj gölü sahasında bataklığa saplanan gebe inek, itfaiye ...

Hak-İş İl Başkanı Köroğlu Osmancık’ta Üyeleriyle Bir Araya Geldi

Hak-İş İl Başkanı Köroğlu Osmancık’ta Üyeleriyle Bir Araya Geldi Çorum’un Osmancık ilçesinde çeşitli resmi kurumlarda görevli taşeron çalışanı üyeleriyle bir araya gelen, Hak-İş Ço...

Telefon Kabloları Baltayla Kesilerek Çalındı

Telefon Kabloları Baltayla Kesilerek Çalındı Çorum’un Osmancık ilçesine bağlı Kargı Köyünün iletişimini sağlayan telefon kablosu kimliği belirsiz kişi veya kişi...

Göçmen Çocuklar Her Şeyden Habersiz Parkta Oynadı

Göçmen Çocuklar Her Şeyden Habersiz Parkta Oynadı Çorum’un Osmancık ilçesinde, bir tır içerisinde yakalanan göçmen çocukların durumu yürek burktu.

Kavga Çıkan Tırda 224 Kaçak Göçmen Yakayı Ele Verdi

Kavga Çıkan Tırda 224 Kaçak Göçmen Yakayı Ele Verdi Çorum’un Osmancık ilçesinde kaçak göçmenleri taşıyan tırda kavga çıkınca 11’i kadın, 24’ü çocuk 224 göçmen yakayı e...

Osmancık İNDER’e yeni başkan

Osmancık İNDER’e yeni başkan Osmancık İnal Köyü Derneği’nin (İNDER) 4. Olağan Genel Kurulu dün gerçekleştirildi. Kongrede yeniden aday olmayan b...
İsmail KABAKDERE İsmail KABAKDERE
Bayram İkramı
İlkay yorulmaz İlkay yorulmaz
DÜRÜST OLMAYANLARA KİMLER İNANIR
Recai AKILLI Recai AKILLI
EN ZOR ZANAAT
Şükran ÜST Şükran ÜST
KÜLTÜR EMPERYALİZMİ YAPANLARIN KARŞISINA HEP BERABER DURALIM
Yazarlardan Yazarlardan
Demokrasi tutkumuzun meşalesi

Nöbetçi Eczaneler


FACEBOOK'TA BEĞEN

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Osmancık Nethaber
Copyright © Telif Hakları Osmancık Nethaber'e Aittir-Osmancık/Çorum